ÖZEL BİRİKİM

 

Allianz, 70'den fazla ülkedeki geniş deneyimi, Türkiye'deki 25 yıllık birikimiyle her koşulda, her zaman yanınızda. Allianz, Özel Birikim Sigortası ile geleceğinize sağlıklı bir yatırım yapmanızı sağlıyor.

Allianz ile geleceğinizi güven altına alın!

Geleceğimiz için yatırım yaparken güven, esneklik, kolay erişim ve yüksek getiri gibi aklımıza gelen soruların en sağlıklı yanıtlarını kimden alabileceğimizi uzun uzun düşünürüz.

Neden Özel Birikim Sigortası?

Çünkü bu program size, bütün beklentilerinize en iyi yanıtları veren, başka bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olsanız bile yararlanabileceğiniz, geleceğe eksiksiz bir iyimserlikle bakmanızı sağlayacak gerçek anlamda birikimli bir sigorta sunuyor.

Allianz Değişken Para Birimli Özel Birikim Programı'nın ayrıcalıkları nelerdir?
Birinci sınıf güven

Allianz, yatırımlarınızı günümüz mali piyasalarındaki risklerle dolu iniş çıkışlardan uzakta, birinci sınıf finansal enstrümanlarda değerlendirerek her yıl asgari bir getiri garanti eder.

Yüksek esneklik

Bu programda yatırımınızın süresini dilediğiniz gibi saptayabilirsiniz. En az 10 yıl olmak üzere, isterseniz 15, 20 ya da 30 yıla kadar uzanan bir süre belirleyebilirsiniz.

Yatırımınızı, ister TL ister dolar veya euro olarak yapabilir ve para biriminizi dilediğiniz an değiştirebilirsiniz.

Dilerseniz ömür boyu aylık ya da tek seferde vade gelimi ödemesi alabilir, isteğinize bağlı olarak lehtar seçebilir ve dilediğiniz an bir başkası ile değiştirebilirsiniz.

Sürekli ve kolay erişim

Yatırımınız ilk yıldan itibaren dilediğiniz an, o güne kadar elde ettiğiniz getirilerinizle birlikte sizin olur.

Yüksek getiri

Yatırımınız garanti edilen faiz ve bunun üzerindeki kâr payı ile sürekli büyür.

Allianz, 1986 yılından beri sunduğu bu programda, sigortalılarına enflasyonun üzerinde reel getiri sağlamaktadır.

Uzun soluklu bir yatırım programını daha geniş bir perspektifle yorumlayabilmeniz amacıyla yatırım yapabilecek olduğunuz diğer finansal enstrümanlar ile Allianz Değişken Para Birimli Özel Birikim Programı'nın sağladığı yıllık ortalama getiri karşılaştırması -örneğin son beş yıl için ve vergi avantajı hariç- değerlendirildiğinde, programımıza yatırım yapan sigortalılarımızın birikimlerinin, enflasyonun (TÜFE) üzerinde yüksek reel getiri sağladığı görülmüştür.

Allianz Değişken Para Birimli Özel Birikim Programı ile ilgili sık sorulan sorular:

Yaş sınırı var mı?

Sağlık durumları ne olursa olsun, 18-67 yaş arasındaki herkes, bu programa katılarak geleceğini bugünden güvence altına alabilir.

Özellikle genç yaşlarda sigortalı olmak, gelecek günlere daha büyük katkı sağlayacaktır.

Ne kadar prim ödeyeceksiniz?

Bu bütünüyle size bağlı. Gelecek günleriniz için düşündüğünüz gelire bağlı olarak dilediğiniz miktarda prim ödeyebilirsiniz.

Tatmin edici bir birikim için ayda en az 100 dolar karşılığı prim yatırmanızı öneririz.

Prim ödemesini ne zaman yapmanız gerekir?

Ne zaman isterseniz. Size en uygun ödeme düzenini seçip, primlerinizi dilediğiniz sıklıkta yatırabilirsiniz.

Ne kadar süreyle prim ödemeniz gerekir?

Bu da tamamen size bağlı. Çünkü kaç yıl sonra vade gelimi ödemesi almak istediğinizi (10 yıldan 30 yıla kadar) kendiniz belirliyorsunuz.

Süre dolmadan bir vefat halinde ne olur?

Ödemiş olduğunuz primler verimlilik oranlarıyla değerlenmiş şekilde kanuni varislere veya önceden belirlenmiş lehtara geri ödenir. Bu programa ek olarak "Yıllık Hayat Sigortası" veya "Ferdi Kaza Sigortası" da yaptırılmışsa önceden belirlenen tazminat ayrıca ödenir.

Prim ödemeye TL ile başlayıp dövize, dövizle başlayıp TL'ye dönebilir misiniz?

Kuşkusuz... Hangi sistemi seçerseniz seçin, dilediğiniz an birinden diğerine geçiş yapabilirsiniz.

Ödeyeceğiniz primler nasıl değerlendirilir?

Allianz'ın uzman yatırım personeli, sigortalıların primlerinin bir araya gelmesiyle oluşan büyük meblağları, en verimli ve en güvenli alanlarda değerlendirir. Böylece size, tek başınıza elde edemeyeceğiniz kadar yüksek getiri sağlar.
Yatırımınızın ne kadar değerlendiğini öğrenebilir misiniz?
Allianz ödediğiniz primlerin ne kadar değerlendiğini her yıl size bildirir. Dilerseniz yatırımınızın değerini her gün bile öğrenebilirsiniz. Böylelikle gelişmeleri, hiçbir sosyal güvenlik kuruluşunda rastlanmayacak biçimde, günü gününe takip edebilirsiniz.

Vergi avantajınız var mı?

Eğer ücretli olarak çalışıyorsanız ya da beyana tabi vergi mükellefiyseniz, Gelir Vergisi Kanunu'nun 63. ve 89. maddeleri gereğince ödediğiniz primleri vergi matrahınızdan indirebilirsiniz. Böylece, aylık ücretinizin %5'ine ve yıllık olarak asgari ücret tutarı kadar ödeyeceğiniz sigorta primleriniz, bulunduğunuz vergi dilimine göre, daha ilk günden size kazanç sağlayacaktır.

Örneğin;
%25 vergi diliminde ve ayda 2.000TL. brüt aylığı olan bir ücretli iseniz

Özel Birikim Sigortanız YOKSA VARSA
Brüt maaşınız 2000 2000
Ödediğiniz SSK primi 280 280
Ödediğiniz işsizlik sigortası primi 20 20
Ödeyeceğiniz Özel Birikim Sigortası primi
100
Yeni vergi matrahınız 1700 1600
Ödeyeceğiniz gelir vergisi 425 400
Vergiden sonra elinize geçecek net ücret 1275 1200
Özel birikim sigortanızını gerçek maliyeti
75
Özel Birikim poliçenizden ilk günkü kazancınız
25
İlk gün elde edilen verim
33%

Böylece cebinizden çıkacak 75 TL karşılığında 100 TL prim yatırmış ve %33 kazanç sağlamış olacaksınız. İlk günden bu kadar kazanç sağlayacak başka bir yatırım biliyor musunuz? Beyannameye tabi vergi mükellefiyseniz, asgari ücretin yıllık tutarına ve yıllık gelirinizin %5'ine kadar ödediğiniz primleri yıllık vergi matrahınızdan indirebilirsiniz.

Vade gelimi gününüzde elinize geçecek tutarın gerçek alım gücünü koruması için primlerinizi enflasyonu göz önünde tutarak belirlemenizin büyük faydası olacaktır.

Allianz, birikimlerinizi günün koşullarında ne ölçüde artırmanız gerektiği konusunda size önerileriyle yardımcı olacaktır.

Böylece, vade gelimi gününüzde elinize geçecek para sizin için rastlantı olmayacaktır.

Sigorta sürenizin bitimine 1 ay kaldığında seçim yine sizin!

Eğer, toplu para ödenmesini isterseniz Allianz, birikimlerinizi bir defada öder ve daha sonra yatırımlarınızı dilediğiniz gibi değerlendirirsiniz.

Eğer ömür boyu maaş istiyorsanız, yıllık maaşınız 12 aya bölünür ve her yıl net verimlilik oranında artarak ödenir.

Ömür boyu - 5 yıl garantili maaş istiyorsanız yine maaşınızı her ay alırsınız. Ancak sigortalının ilk 5 yıl içinde vefat etmesi durumunda maaş, bu 5 yılın kalan bölümünde, yine her yıl artarak, sigortalının tayin ettiği lehtara ödenir.

Ömür boyu - 10 yıl garantili maaş, yukarıda açıklanan koşullar içerisinde 10 yıl için geçerlidir.

Sigortalının eşine ömür boyu %60 maaş seçeneğindeyse sigortalı yaşadığı sürece her yıl artarak maaşını almaya devam eder. Sigortalının vefatı durumunda Allianz sigortalıya ödediği maaşın %60'ını, yine her yıl artarak, yaşadığı sürece eşine ödemeye devam eder.